Časté dotazy

Časté dotazy

Nejste si jistí, zda se máte obrátit na psychiatra či psychologa?

Nebo zda se na někoho vůbec obracet?

Psychiatrie je obor, který může být pro řadu lidí záhadný a nejasný. Existuje řada pojmů, které sice v běžné řeči používáme, ale jejichž přesný obsah nám může unikat. Stejně tak nás život staví před nejrůznější situace, na které může každý reagovat jinak. Níže naleznete odpovědi na otázky a nejasnosti, které lidé nejčastěji před návštěvou psychiatra řeší.

Řada psychických poruch má i svou fyziologickou variantu (např. úzkost apod.). Zlatým pravidlem v psychiatrii je, že patologickou se daná obtíž stává v momentě, kdy začne negativně ovlivňovat naši schopnost běžného fungování. V takovém případě by měl člověk navštívit odborníka (minimálně praktického lékaře).

Psychiatr je lékař, tedy studoval lékařskou fakultu. Věnuje se prevenci, diagnostice a hlavně léčbě psychických poruch. K léčbě může využít jako jediný z uvedené trojice i léčiva.

Psycholog studoval psychologii na filozofické fakultě. Věnuje se především diagnostice psychických obtíží.

Psychoterapeutem může být prakticky kdokoli. Jedinou podmínkou je úspěšně absolbovaný psychoterapeutický výcvik v některém z uznávaných psychoterapeutických směrů. Věnuje se především léčbě pomocí pohovorů s pacientem.

Nabízíme kompletní psychiatrickou péči o široké spektrum duševních porucha a nemocí.

S ohledem na absenci sestry v současné době nejsme schopni pečovat o pacienty vyžadující léčbu depotními antipsychotiky.

Délka léčby závisí na řadě faktorů jak na straně pacienta (například rodinná zátěž, počet již proběhlých epizod) tak z vnějšího prostředí (různé socio-ekonomické faktory, partnerské a rodinné vztahy apod.). Celkově ale lze psychiatrickou léčbu počítat spíše na týdny až měsíce, v některých případech se nevyhneme ani léčbě celoživotní.

Na toto nelze odpovědět jednoznačně. Každý případ je potřeba posuzovat individuálně. Doporučení hospitalizace tak může být z různých příčin. Lehce odlišná je situace s nedobrovolnou hospitalizací, která je ze zákona indikována kdykoli je pacient dezorientovaný, ohrožuje bezprostředně sebe nebo své okolí.

K vyšetření se můžete objednat i bez doporučení.

Psychiatr řeší celou řadu vlastních duševních nemocí (viz záložka Služby). Kromě toho často řeší i prosté reakce na nadměrné stresory, které často život přináší.

Řada lidí hledá přirozeně první pomoc u rodinných příslušníků, přátel a známých. Je možné se obrátit i na praktického lékaře. Lidé s  obtížemi v reakci na zatěžující okolnosti často volí v prvním kroku oslovení psychologa nebo psychoterapeuta.

Na žádném z výše uvedených přístupu není nic špatně. Takže ne, nemusíte jít rovnou k psychiatrovi. Na druhou stranu, pokud Vám někdo z odborníků návštěvu psychiatra doporučí, tak neváhejte a objednejte se.

V tomto ohledu nelze paušalizovat a je nutné hodnotit případ od případu. Je jedna věc, pokud má člověk mírné psychické potíže kvůli krátkodobému stresu v práci, u kterého je výhled, že v brzké době odplyne. Úplně jiný případ je ale nemocný léčící se chronicky se schizofrenií, který odmítá léčbu z důvodu absence náhledu.

Obecně zastávám ten přístup, že pokud to je jen trochu možné, tak ponechávám pacienta bez léků. Ze zkušenosti však vyplývá, že je k užívání léků potřeba přistoupit u naprosté většiny pacientů.

Pokud došlo k akutnímu zhoršení psychického stavu v době provozu naší ordinace, a pokud jste naším registrovaným pacientem, tak přijďte k akutnímu vyšetření k nám.

Pokud se tak stalo v mimopracovní době či jste neregistrovaným pacientem, je potřeba volit vyšetření na spádové psychiatrické pohotovosti v Pardubické nemocnici.

Pokud jste naším registrovaným pacientem, stačí zadat Váš požadavek do objednacího systému.

Druhou možností je napsat email na adresu ordinace@rikomed.cz nebo použít kontaktní formulář, kde uvedete svůj požadavek.

Pokud jste pacientem jiného ambulantního zařízení, je nutné se obracet výhradně na Vašeho ošetřujícího psychiatra nebo na zástup uvedený v době jeho nepřítomnosti.

Praktičtí lékaři dnes mohou u jednodušších a jasných případů poruch nálady (depresí), úzkostí či reakcí na zatěžující životní situace sami ordinovat některá antidepresiva. K psychiatrovi pak pacienta odesílají teprve v případě neúčinnosti léčby nebo při pochybnostech ohledně tíže stavu a vhodnosti medikace.

Tento případ je bohužel dost častý. Psychické nemoci ze své podstaty dost často zhoršují náhled pacientů na jejich problémy. Ti pak často odmítají nabízenou léčbu, ačkoli okolí její potřebu jasně vnímá.

Pokud se v takové situaci nacházíte a nevíte si rady, doporučuji se objednat ke konzultaci.

Ideální je využít možnosti online objednání, kde si po zodpovězení pár informací můžete v klidu zvolit z volných termínu ten, který Vám nejlépe vyhovuje.

Další možností je odeslání emailu na adresu ordinace@rikomed.cz, ve kterém uvedete kromě žádosti o objednání své kontaktní údaje.

Ke stejnému účelu lze také využít formulář ve spodní části stránky Kontakty.

Je možné i telefonické objednání, ale s ohledem na absenci sestry v ordinaci se může stát, že se nedovoláte hned. Proto doporučujeme využít některý z výše uvedených způsobů.

Rikomed, s.r.o.

tel. +420 705 118 658

email: ordinace@rikomed.cz

Ordinační doba:

Po8:00 – 11:3012:00 – 14:30
Út7:00 – 11:3012:00 – 15:00
Stvýjezdní služba do DD
Čt7:00 – 11:3012:00 – 15:00
8:00 – 11:3012:00 – 14:30
první pátek v měsíci ordinace uzavřena (ordinujeme v DnC)první pátek v měsíci ordinace uzavřena (ordinujeme v DnC)

Sídlo firmy podle OR: Sobětuchy, Chrudim

IČ: 08716021

Firma je zapsaná v obch. rejstříku pod sp. zn.
C 44923 u KS v Hradci Králové.